test.zemaiciolaikrastis.lt

„Ar mums Plun­gė­je rei­kia to­kios in­ves­ti­ci­jos?“

To­kiais ir pa­na­šiais klau­si­mais ne­be pir­mą sa­vai­tę ata­kuo­ja­mas Plun­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės me­ras Aud­rius Kli­šo­nis, pa­na­šu, ėmė­si nei­gi­mo tak­ti­kos. Dar sau­sį spau­dos kon­fe­ren­ci­jos me­tu jis kal­bė­jo, kad ža­da­mu steig­ti Plun­gės pra­mo­nės par­ku do­mi­si du in­ves­tuo­to­jai – vie­nas už­sii­ma me­ta­lo ap­dir­bi­mu, ki­tas – trą­šų ga­my­ba. Apie konk­re­tų in­ves­tuo­to­ją praė­ju­sį tre­čia­die­nį už­si­mi­nė ir at­nau­jin­tą pra­mo­nės par­ko stei­gi­mo stu­di­ją pri­sta­čiu­si UAB „Smart Con­ti­nent“ pro­jek­tų va­do­vė Elž­bie­ta Ger­ma­no­vič. Ma­ža to, mo­te­ris ne­slė­pė, kad pa­gal šio in­ves­tuo­to­jo pa­teik­tus duo­me­nis reng­ta pa­ti ga­li­my­bių stu­di­ja, ta­čiau ki­tą die­ną vy­ku­sio Ta­ry­bos po­sė­džio me­tu me­ras at­kak­liai ban­dė vi­sus įti­kin­ti, kad jo­kio in­ves­tuo­to­jo nė­ra, o kal­bos apie į Plun­gę žen­gian­čią me­ta­lo lau­žo ly­di­mo pra­mo­nę – tik opo­nen­tų pra­ma­ny­tas bau­bas.
EL­TOS nuo­trau­ka
Sa­vi­val­dy­bei at­si­tvė­rus ty­los sie­na, Plun­gė­je vis gar­siau kal­ba­ma apie tai, kad su­pla­nuo­ta­me pra­mo­nės par­ke bus per­dir­ba­mas me­ta­lo lau­žas

Ape­ti­tas au­ga lyg ant mie­lių

Apie ža­da­mą steig­ti pra­mo­nės par­ką Plun­gė­je pra­dė­ta kal­bė­ti 2019 me­tais. 2021 m. įmo­nės „Smart Con­ti­nent“ pa­reng­to­je ga­li­my­bių stu­di­jo­je bu­vo kal­ba­ma apie 87-ių hek­ta­rų pra­mo­nės par­ką Plun­gės pa­šo­nė­je, už va­di­na­mo­jo grū­dų ele­va­to­riaus.

Šie­met ši įmo­nė stu­di­ją at­nau­ji­no, jo­je jau įvar­di­na­ma, kad pra­mo­nės par­kui Sa­vi­val­dy­bė ke­ti­na iš­pirk­ti be­veik 100 hek­ta­rų. Kaip praė­ju­sį ket­vir­ta­die­nį Ta­ry­bos po­sė­džio me­tu už­si­mi­nė me­ras A. Kli­šo­nis, tai bū­tų be­ne di­džiau­sias pra­mo­nės par­kas Lie­tu­vo­je.

Ži­no­ma, ir jam įreng­ti rei­ka­lin­gos in­ves­ti­ci­jos – mil­ži­niš­kos. Iš­pirk­ti rei­kia­mus že­mės skly­pus ir pa­sta­tus Sa­vi­val­dy­bei kai­nuos ko­ne 1,5 mln. eu­rų. Eko­no­mi­kos ir ino­va­ci­jų mi­nis­te­ri­ja (EI­MIN) da­vė aiš­kiai su­pras­ti, kad šių lė­šų Sa­vi­val­dy­bei nie­kas ne­kom­pen­suos.

Iš­pir­kus skly­pus bus pra­dė­ta reng­ti rei­kia­ma inf­rast­ruk­tū­ra. Kaip pa­ro­dė at­nau­jin­ta ga­li­my­bių stu­di­ja, ke­liams, aikš­te­lėms, in­ži­ne­ri­niams tink­lams įreng­ti rei­kės per 11 mln. eu­rų. Guo­džia bent tai, kad čia ga­li­mas Vy­riau­sy­bės ar Eu­ro­pos Są­jun­gos fi­nan­sa­vi­mas. Bet yra ti­ki­my­bė, kad Vy­riau­sy­bė nu­spręs fi­nan­suo­ti ne Plun­gės, o, tar­kim, Tel­šių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės pla­nus steig­ti pra­mo­nės par­ką. Ta­da Plun­gės sa­vi­val­dy­bė liks su šim­tu hek­ta­rų dir­vo­nuo­jan­čios že­mės, ku­riai iš­lei­do 1,5 mln. eu­rų.

„Že­mai­čio“ nuo­tr.

In­ves­tuo­to­jas lai­ko­mas pa­slap­ty­je

Vis dėl­to val­dan­tie­ji yra nu­si­tei­kę į šį rei­ka­lą žiū­rė­ti op­ti­mis­tiš­kai. Dar me­tų pra­džio­je, kaip mi­nė­ta, A. Kli­šo­nis įvar­di­no tu­rė­jęs su­si­ti­ki­mus su dviem po­ten­cia­liais in­ves­tuo­to­jais, ku­rie do­mi­si Plun­gės pa­šo­nė­je pla­nuo­ja­mu steig­ti pra­mo­nės par­ku.

Kad reng­da­ma pra­mo­nės par­ko ga­li­my­bių stu­di­jos at­nau­ji­ni­mą rė­mė­si vie­no iš in­ves­tuo­to­jų pa­teik­tas skai­čia­vi­mas, per Ko­le­gi­jos po­sė­dį už­si­mi­nė ir UAB „Smart Con­ti­nent“ at­sto­vė E. Ger­ma­no­vič. Pak­laus­ta, kas tas in­ves­tuo­to­jas, mo­te­ris at­si­sa­kė jį įvar­din­ti.

„Ga­liu pa­sa­ky­ti tik tiek, kad tai bū­tų me­ta­lo ap­dir­bi­mas. Kiek man te­ko do­mė­tis, tai bū­tų ga­na di­de­lės apim­tys su už­da­ro cik­lo van­dens nau­do­ji­mu, atei­ty gal­būt su van­de­ni­lio nau­do­ji­mu, pri­klau­so­mai nuo to, kaip ši tech­no­lo­gi­ja vys­ty­sis Lie­tu­vo­je. Bus įtrau­kia­mi vi­si gam­to­sau­gi­niai as­pek­tai“, – kal­bė­jo pro­jek­tų va­do­vė.

Re­bu­sas dėl elekt­ros ga­lios

Ga­li­my­bių stu­di­jo­je nu­ro­dy­ta, kad šiuo me­tu į pla­nuo­ja­mą pra­mo­nės par­ko te­ri­to­ri­ją yra ga­li­my­bė tiek­ti 2 MW ga­lios elekt­rą, o atei­ty, ESO re­konst­ra­vus Odos trans­for­ma­to­ri­nę, at­si­ras­tų dar pa­pil­do­mai 9 MW ga­lios.

Opo­zi­ci­jos ly­de­riui Min­dau­gui Kau­nui pro akis ne­pras­ly­do tai, kad ga­li­my­bių stu­di­jo­je nu­ro­dy­ta, esą ga­li­mam in­ves­tuo­to­jui įsi­bė­gė­jus su sa­vo veik­la bus rei­ka­lin­ga iki 150 MW ga­lios elekt­ros.

„Ar čia ne­pa­da­ry­ta ko­kia klai­da“, – tei­ra­vo­si opo­zi­ci­jos ly­de­ris. E. Ger­ma­no­vič pa­ti­ki­no, kad jo­kios klai­dos nė­ra – to­kį ga­lu­ti­nį elekt­ros po­rei­kį nu­ro­dė in­ves­tuo­to­jas. Pa­sak pra­ne­šė­jos, elekt­ros ga­lios sty­gius šiuo me­tu yra opi pro­ble­ma vi­so­je Lie­tu­vo­je, o šiuo konk­re­čiu at­ve­ju esą rei­kė­tų kreip­tis į „Litg­rid“, nes no­rint gau­ti to­kius kie­kius elekt­ros bus rei­ka­lin­gi stra­te­gi­niai spren­di­mai.

„Aiš­kiai ma­ty­ti, kad čia tik­rai ne me­ta­lo ap­dir­bi­mas bus. Ar­ma­tū­rai vi­rin­ti ir skar­dai kar­py­ti to­kio kie­kio elekt­ros ir du­jų tik­rai ne­rei­kia. Vi­sas Plun­gės mies­tas su čia vei­kian­čiom pra­mo­nės įmo­nėm da­bar nau­do­ja apie 20–25 MW elekt­ros, o jū­sų pra­mo­nės par­ko stu­di­jo­je kal­ba­ma apie 150 MW elekt­ros ir dar plius 3 tūkst. ku­bi­nių met­rų per va­lan­dą du­jų. Sa­ky­kit at­vi­rai – čia kal­ba­ma apie aukš­tak­ros­nes ir me­ta­lo lau­žo ly­di­mą“, – tie­siai švie­siai rė­žė „Vie­nin­gos Plun­gės“ at­sto­vas Ro­ber­tas End­ri­kas.

Jis siū­lė at­vi­rai įvar­din­ti ir tai, kad pa­slap­tin­ga­sis in­ves­tuo­to­jas – Tur­ki­jos ka­pi­ta­lo įmo­nė, no­rė­ju­si at­gai­vin­ti me­ta­lur­gi­jos ga­myk­lą Lie­po­jo­je, ta­čiau su­ki­lus vi­suo­me­nei taip ir ne­ga­vu­si lei­di­mo sa­vo veik­lai.

R. End­ri­kas kal­bė­jo, kad da­bar per me­tus Lie­tu­vo­je su­ren­ka­ma apie 1,2 mln. to­nų me­ta­lo lau­žo. Ka­dan­gi nei mū­sų ša­ly­je, nei kai­my­ni­nė­je Lat­vi­jo­je bei Es­ti­jo­je jo nie­kas ne­per­dir­ba, me­ta­lo lau­žas krau­na­mas į lai­vus ir ga­be­na­mas į Ki­ni­ją. „Ar mums rei­kia Plun­gė­je to­kios in­ves­ti­ci­jos? – klau­sė R. End­ri­kas. – No­rit at­si­vež­ti dar­bo jė­gos iš tre­čių­jų ša­lių, kad tas aukš­tak­ros­nes kū­ren­tų. Jūs pa­tys ta­da su­si­krau­sit krep­šius, su­si­rink­sit ban­ko kor­te­les ir pa­bėg­sit į Vo­kie­ti­ją ar dar kur. O mums čia li­ku­siems bus amen.“

„Že­mai­čio“ nuo­tr.
R. End­ri­kas: „Me­las, me­las ir dar kar­tą me­las“

Ra­gi­ni­mas su­reng­ti vi­suo­me­nės ap­klau­są li­ko neiš­girs­tas

Stu­di­jos ren­gė­ja ir to­liau ti­ki­no pa­slap­tin­go­jo in­ves­tuo­to­jo, ku­ris jau klo­ja pa­ma­tus sa­vo vers­lui Plun­gė­je, ne­ga­lin­ti įvar­din­ti. Bet ra­gi­no ne­per­gy­ven­ti dėl ga­li­mos tar­šos – esą pa­grin­di­nis sau­gik­lis bus pri­va­lo­mas įmo­nės veik­los po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mas.

Vis dėl­to opo­zi­ci­jos toks at­sa­ky­mas ne­pa­guo­dė. Kon­ser­va­to­rius Ado­mas Za­muls­kis sa­kė ge­rai ži­nan­tis, kaip to­kie ver­ti­ni­mai at­lie­ka­mi ir kad daž­nai pa­vyks­ta jų re­zul­ta­tus pa­kreip­ti vie­na ar ki­ta link­me. Pa­sak A. Za­muls­kio, kaip pa­ro­dė Lie­po­jos pa­vyz­dys, vie­nin­te­lis ga­li­mas sau­gik­lis to­kio­se si­tua­ci­jo­se – bend­ruo­me­nės pa­si­prie­ši­ni­mas. „Ky­la vie­nin­te­lis klau­si­mas – kiek mes su­ge­bė­sim at­sto­vė­ti už sa­ve ir sa­vo mies­tą“, – kal­bė­jo po­li­ti­kas.

Jam pri­ta­rė ir opo­zi­ci­jos ly­de­ris M. Kau­nas, pa­tei­kęs me­rui pa­siū­ly­mą su­reng­ti vi­suo­me­nės ap­klau­są ir pa­ban­dy­ti iš­siaiš­kin­ti, no­rin­ti ji pra­mo­nės par­ko su taip kruopš­čiai sle­pia­mu in­ves­tuo­to­ju ar ne.

„Ar mes ga­lim ke­li žmo­nės čia su­sė­dę nu­spręs­ti? Juk šis spren­di­mas nu­lems Plun­gės atei­tį daug de­šimt­me­čių į prie­kį. Nie­kas ne­prieš­ta­rau­ja pra­mo­nės par­kui, bet gal­vo­kim apie aukš­tas tech­no­lo­gi­jas, pri­dė­ti­nę ver­tę vi­suo­me­nei, o ne apie tar­šią me­ta­lur­gi­ją“, – siū­lė jis.

Bet toks ra­gi­ni­mas me­ro li­ko neiš­girs­tas. A. Kli­šo­nis sa­kė šio­je si­tua­ci­jo­je ma­tan­tis tik vie­ną – „Vi­čiū­nų gru­pės“ no­rą ir in­te­re­są už­kirs­ti ke­lią dar vie­nai įmo­nei atei­ti į Plun­gę, nes ta­da teks kon­ku­ruo­ti dėl dar­bo jė­gos.

„Že­mai­čio“ nuo­tr.
Pa­sak A. Za­muls­kio, kaip pa­ro­dė Lie­po­jos pa­vyz­dys, vie­nin­te­lis ga­li­mas sau­gik­lis – bend­ruo­me­nės pa­si­prie­ši­ni­mas

Dėl vis­ko kal­ti „Vi­čiū­nai“?

Šios po­zi­ci­jos, kad vi­sas triukš­mas – dėl „Vi­čiū­nų“ in­te­re­sų, me­ras lai­kė­si ir ki­tą die­ną vy­ku­sio Ta­ry­bos po­sė­džio me­tu bei ža­dė­jo pa­reng­ti ir pa­vie­šin­ti in­for­ma­ci­ją, kiek Ta­ry­bos na­rių, at­sto­vau­jan­čių „Vie­nin­gai Plun­gei“, yra su­si­ję su šia įmo­ne.

Kad val­dan­tie­siems rei­kė­tų ma­žiau varg­ti ren­giant šią in­for­ma­ci­ją, „Vi­čiū­nų gru­pės“ bend­ra­tur­tis Liu­das Skie­rus, pa­pra­šęs žo­džio, pa­ts pa­tei­kė ne­ma­žai in­for­ma­ci­jos tuo klau­si­mu: „Vi­da (Bon­daus­kie­nė – aut.) bu­vo su­si­ju­si su „Vi­čiū­nais“ per vy­rą, bet jis ne­be­dir­ba. To­mas (Ma­šec­kis – aut.) bu­vo su­si­jęs per pa­tal­pų nuo­mą, bet me­tė vers­lą. Ri­mas (Du­žins­kas – aut.) bu­vo su­si­jęs per dar­bą, da­bar da­bar dir­ba ki­tur. Kaip be­bū­tų, šių žmo­nių nuo­mo­nės ne­pa­si­kei­tė. Mes čia gy­ve­nam, mū­sų šei­mos čia gy­ve­na, ir no­rim, kad bū­tų pro­tin­gai tvar­ko­mas bend­ruo­me­nės gy­ve­ni­mas“, – pa­brė­žė vers­li­nin­kas ir po­li­ti­kas bei pri­dū­rė, kad „Vi­čiū­nai“ nie­ka­da ne­si­skun­dė trūks­tan­tys dar­bo jė­gos.

Per ta­ry­bos po­sė­dį kon­ser­va­to­rius A. Za­muls­kis ra­gi­no me­rą su­reng­ti spau­dos kon­fe­ren­ci­ją ar ko­kį po­sė­dį ir tiek vi­suo­me­nei, tiek Ta­ry­bos na­riams at­vi­rai pri­sta­ty­ti, kas tas pa­slap­tin­ga­sis in­ves­tuo­to­jas. Po­li­ti­kas pik­ti­no­si, kad da­bar ši in­for­ma­ci­ja sle­pia­ma. Kas juo­kin­giau­sia, nie­ko ne­ži­nan­tys, pa­sak jo, tei­gia ir val­dan­tie­ji, o vi­suo­me­nė ste­bi­si ir šai­po­si, kad vis­kas da­ro­ma po ki­li­mu siau­ros gru­pe­lės žmo­nių, nu­sle­piant nuo Ta­ry­bos, ku­ri yra iš­rink­ta žmo­nių spręs­ti to­kius klau­si­mus.

Spau­džia­mas at­ver­ti kor­tas, A. Kli­šo­nis stai­ga ėmė­si nau­jos tak­ti­kos. „Ne­tu­rim nė vie­nos konk­re­čios įmo­nės, ku­ri ga­lė­tų ateit, – pa­reiš­kė jis. – Kol ne­tu­rim že­mės, rea­liai ne­tu­rim su kuo kal­bė­tis.“

„Me­las, me­las ir dar kar­tą me­las, – karš­tai į to­kius me­ro žo­džius su­rea­ga­vo R. End­ri­kas. – Sa­kot, bus ne­tar­ši ga­my­ba, bet stu­di­joj aiš­kiai nu­ro­dy­ta, kad in­ves­tuo­to­jui rei­ka­lin­ga 150 me­ga­va­tų elekt­ros ir be­veik 3 tūkst. ku­bi­nių met­rų du­jų. Kaip tiek de­gi­nant bus ne­tar­ši? Ar jūs tu­rint nors kiek pro­to? Ko­kie iš­me­ti­mai bus, ko­kia emi­si­ja! Ar su­pran­tat, apie ko­kius ga­lin­gu­mus kal­ba­ma? Prie Rie­ta­vo uti­li­za­ci­jos ga­myk­la ir­gi ne­tar­ši, su­dė­ti vi­si filt­rai. Bet ar no­rė­tu­mėt tu­rė­ti tro­bą Ka­la­ku­tiš­kės kai­me? Aš tu­riu ten miš­ko, daž­nai pra­va­žiuo­ju, tai vi­sus lan­gus už­si­da­ry­ti rei­kia. Bet ten gy­vu­li­nės kil­mės pro­duk­tus per­dir­ba, o čia per­dirbs me­ta­lo lau­žą, ku­ris at­ke­liaus už­terš­tas vi­so­kiais pro­duk­tais, te­pa­lais, da­žais. Vis­ką pa­leis per ka­mi­ną.“

Pa­si­bai­gus Ko­le­gi­jos ir Ta­ry­bos po­sė­džiams ir iki šiol lau­kiant, ka­da me­ras pa­teiks ko­kios nors konk­re­tes­nės in­for­ma­ci­jos, jau ant­ra sa­vai­tė vyks­ta karš­tos dis­ku­si­jos so­cia­li­niuo­se tink­luo­se. Kaip ir vi­sa­da, čia dis­ku­tuo­jan­tie­ji pa­si­skirs­tė į dvi gru­pes: vie­ni svei­ki­na in­ves­ti­ci­jas ir pra­mo­nę, ku­rian­čią dar­bo vie­tas, ki­ti gi sku­ba pri­min­ti, jog ne vis­kas auk­sas, kas auk­su bliz­ga. Ta­čiau abi pu­sės, pa­na­šu, su­ta­ria, kad vi­suo­me­nės įtrau­ki­mas į to­kius pro­ce­sus yra bū­ti­nas. Ar iš­girs tą Sa­vi­val­dy­bė?

Dalintis
0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Taip pat skaitykite: